Jakie meble do niskiego salonu?

Mieszkanie w bloku czy kamienicy, pokój w suterenie a może na poddaszu? Niskie sufity mogą być poważny problemem aranżacyjnym, ale stają się także problemem dla wielu osób. Na dłuższą metę mogą nastrajać depresyjnie, szczególnie wtedy gdy do wnętrza nie wpada zbyt wiele światła. Z pomocą przychodzą różnego triki, które pozwalają optycznie podnieść sufit, wprowadzą do przestrzeni zupełnie inny klimat. Niskie salony czy sypialnie mają bowiem tę zaletę, że są przytulne, łatwiej je ogrzać i są uwielbiane przez dzieci. Zobacz, jakie meble wybrać i jak urządzić pokój, by wydawał się wyższy i przestronniejszy.

Jak urządzić mieszkanie z niskim stropem?

Dzięki znanym od wieków oraz nowoczesnym sposobom można w prostu sposób optycznie zmienić proporcje wnętrza. Nie jest to ani trudne ani kosztowne, lecz wymaga pewnego rodzaju konsekwencji. Warto przyjrzeć się dokładnie układowi pokoju, wymiarom okien, jak i różnego rodzaju detalom architektonicznym, które na przykład można podkreślić lub wręcz przeciwnie – trzeba je ukryć. Na przykład wystające elementy ścian takie jak pilastry czy filary można wyeksponować kolorem, ponieważ będą w tym momencie przyciągać uwagę. Innym ciekawym pomysłem jest na przykład przedłużenie wysokości drzwi, czyli pomalowanie ściany nad futryną w tym samym kolorze. Charakterystyczny pas na całej wysokości sprawi, że sufit optycznie się powiększy. Podobnie działają na zmysły również pionowe pasy szczególnie w kontrastujących kolorach.

Oświetlenie i meble

Trzeba pamiętać, że w niskich wnętrzach nie inwestuje się w wiszące lampy. Warto natomiast postawić na klosze skierowane w kierunku sufitu oraz różnego rodzaju propozycje, które przylegają do stropu, a tym samym doskonale go oświetlają. Na szczęście obecnie na rynku znaleźć można cały szereg lamp i punktów, które pomogą stworzyć rewelacyjną świetlną aranżację. Z drugiej strony można również pozwolić na designerskie rozwiązania. Ostatnio powodzeniem cieszą się zwisające na długich kablach abażury, które sięgają do wysokości szafek nocnych. Taka kompozycja nie tylko będzie oryginalną ozdobą, ale również doskonale wysmukli wnętrze i świetnie sprawdzi się w sypialni lub w kąciku do czytania.

Przy aranżacji niskich pomieszczeń należy szczególną uwagę zwrócić na to, by nie przytłoczyć już i tak trudnej przestrzeni. Nie wolno więc przesadzać z ilością mebli, różnorodnością wzorów oraz z szeregiem dekoracji. Sprawdzi się minimalizm w każdym wydaniu oraz atrakcyjne dekory. Warto wykorzystać wspomniane pionowe pasy na ścianach czy też na przykład na zasłonach. Tu najlepiej będą wyglądać lekkie i zwiewne tkaniny. Poza tym niezwykle będzie ważne to, jakie meble wybierzemy do pokoju. W niskich wnętrzach idealne będą takie, które stworzą kompozycję horyzontalną. Idealne będą niskie komody, które stworzą długą zabudowę. Warto ją również uzupełnić o szafki RTV, które pomieszczą cały sprzęt multimedialny. W szafach i komodach bez problemu przechowamy to wszystko, co chcemy mieć pod ręką, a lustrzane fronty o wysokim połysku czy też podświetlane witryny doskonale będą powiększać przestrzeń. Idealne proporcje zdaje się mieć Zestaw ALVO, który nie tylko rozbiją przestrzeń atrakcyjnymi dużymi witrynami, ale również dekorem w kolorze szlachetnego drewna na frontach. Z zasady wyższe meble takie jak na przykład szafy nie powinny sięgać wyżej niż ¾ wysokości ściany pod niski sufit.

Oszukuj wzrok

Choć nie podniesiesz sufitu, to jednak możesz sprawić, że będzie on wyglądać na wyższy. Pamiętaj o tym, by obrazy czy plakaty wieszać w pionie i to najlepiej w układzie symetrycznym. W niskich wnętrzach sprawdza się harmonia, proporcjonalność oraz powtarzalność. Dzięki temu nie przytłoczymy wnętrza. Warto stawiać na jasne kolory i atrakcyjne wzory takie jak wspomniane pionowe paski. W ogóle wysokie wazony czy świeczniki, rzeźby czy statuetki będą rewelacyjnie zmieniać proporcje. Oczywiście nie chodzi o to, by zagracić wnętrze, ale jeden czy dwa tego typu dodatki będą rewelacyjnym pomysłem do każdej niskiej przestrzeni. Ciekawym elementem aranżacyjnym stają się również nowoczesne grzejniki. Designerskie podłużne modele w różnych kształtach i kolorach są rewelacyjną dekoracją. Atrakcyjne i nieoczywiste wzory w dolnych partiach mebli lub na dywanie też skutecznie odwrócą wzrok od niskiego sufitu. Ciekawe wrażenie zrobi Zestaw RAKE, który zaskakuje asymetrią i dość odważnym połączeniem bieli i czerni. Z pewnością taki układ pozwala odciągnąć uwagę od innych elementów wystroju.